Profile bak

internet günlüğü - 2022/6

Revue
 
 

internet günlüğü

12 Şubat · Konu #2 · Tarayıcıda görüntüle

internet günlüğü | Haftalık internet özetinden çok daha fazlası! İnternetin nabzını tutar, dijital okuryazarlığı geliştirir.

Evren'in asıl merkezi: evrengunlugu.net


2015 - 2017 yılları arasında hazırladığım “internet günlüğü"ne 5 yıl aradan sonra yeniden başlamak beni çok heyecanlandırdı. İnternetin nabzını tuttuğum internet günlüklerini hazırlamak ciddi bir kaynak taramasını gerektirdiği için "dijital arınma” yaşamaya karar verdiğim süreçte uzak durduğum bir uğraş oldu. Enerjimi yeniden toplarladım, dijital ve siber dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek için kolları sıvadım. Zamanla açılacağım ve haftalık özetleri daha da geliştireceğimden eminim. Çünkü geçen yıllarda da böyle olmuştu ;) Keyifli okumalar.

#SosyalAğlar
#BRITsUnseen follow Griff's journey to the BRITs | YouTube
Video yayın devi YouTube, YouTube Shorts ile müzik dijital müzik ortağı olduğu The Brit Awards’ta “#BRITsUnseen” kampanyası aracılığıyla etkinliğin “filtrelenmemiş” görünümünü sunuyor.
TikTok, platforma en iyi güvenlik uygulamaları ve politikaları konusunda rehberlik etmeyi amaçlayan, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye (MENAT) bölgesinin sektördeki ilk Güvenlik Danışma Konseyini kurdu. Türkiye’den İstanbul Özyeğin Üniversitesinde uluslararası ilişkiler doçenti Akın Ünver‘in yer aldığı 6 üyeli Konsey, akademi ve sivil toplumun kanaat önderlerinden oluşuyor. İçerik denetleme politikaları ve uygulamaları hakkında tavsiyelerde bulunacak ve danışmanlık yapacak Konsey, TikTok ve topluluğunu etkileyen sorunları belirlerken, dijital refahı etkileyen gerçek zorlukları ele alacak.
Instagram, kullanıcıların güvenliğini daha da artırmak amacıyla “Hareketlerin” özelliğini tüm kullanıcılara açtığını duyurdu.
#İnternet
İlhan Taşcı
1- RTÜK ilk kez uluslararası haber siteleri için denetim yetkisini kullandı.
Oy çokluğuyla alınan kararla, https://t.co/B2HDmVmYsC https://t.co/LSLxeumcEI ve https://t.co/d2d99Kp1BC sitelerine lisan için 72 saat süre tanıdı.
Bu sürede başvurmayanların erişimleri engellenecek.
RTÜK Üst Kurulu, Türkçe yayın yapan uluslararası haber siteleri için ilk kez denetim yetkisini kullanma kararı alarak DW Türkçe, Euronews ve Amerika'nın Sesi‘ne lisans başvurusunda bulunma şartı getirdi. Verilen sürede lisans başvurusunu yapmayan sitelere erişim engellenecek.
Elvin 🌈
Some of you might have noticed a new icon in Chrome’s Canary update today. Yes! we’re refreshing Chrome’s brand icons for the first time in 8 years. The new icons will start to appear across your devices soon. https://t.co/aaaRRzFLI1
Google'ın internet tarayıcısı Chrome, sekiz yıl sonra logosunu güncelledi. 2008'de üç boyutlu ilk logosunu üçer yıl arayla güncelleyen Chrome, son güncellemesini 2014'te gerçekleştirmişti.
Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), 18.03.2021 tarihinde Yemek Sepeti‘ne ait web uygulama sunucusuna erişilerek kullanıcıların kişisel verilerinin yer aldığı 28.2 GB’lık verinin çalınması ve durumun veri sorumlusu tarafından 8 gün boyunca fark edilmemesinden dolayı Yemek Sepeti'ne 1.900.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.
#Teknoloji
ESET Türkiye
Akıllı giyilebilir cihazlar, aldığınız her nefesi ve yaptığınız her hareketi izler, bu arada verilerinizi de depolar. Karşı karşıya olduğunuz potansiyel #gizlilik sorunları hakkında daha fazla bilgi edinin.
👉🏻https://t.co/6s8aXa8wBf
#AkıllıTeknoloji #ProgressProtected #ESET https://t.co/B9tCjnAmI3
Akıllı saatler, fitness takipçileri ve diğer giyilebilir cihazlar, kişisel verilerin ele geçirilmesi bakımından ciddi anlamda güvenlik ve gizlilik riskleri taşıyor.
Unveiling Galaxy S22 | S22+ with Bridgerton & Netflix | Samsung
Samsung, yeni modeli Galaxy S22'yi tanıttığı reklam filminde Apple'ı Lord Macintosh karakteri üzerinden adeta yerden yere vurdu.
Apple, takip cihazı AirTag‘ın kötü amaçlı kullanımlarının artması üzerine bir dizi güvenlik önlemini devreye soktu. Buna göre kullanıcılar bilgileri dışında yabancı bir AirTag tarafından takip ediliyorsa çok daha hızlı şekilde uyarılacak. Tam Konum Bulma özelliği de sadece kullanıcıya ait değil istenmeyen bir AirTag için de aktif olacak.
#MobilUygulama
Bırakabilirsin Mobil Uygulaması Kamu Spotu
Yeşilay Derneği, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde Bırakabilirsin isimli sigara bırakma uygulamasını devreye soktu. Bırakabilirsin uygulaması T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte geliştirildi. Uygulama Google Play‘den ve AppStore'dan indirilebilir.
Apple, üçüncü parti uygulamalara gerek kalmadan iPhone telefonları temassız ödeme terminaline dönüştüren Tap to Pay uygulamasını duyurdu.
Umut Anıl Kanbay ve Alpaslan Beyazıt Osman‘ın girişimi olan, KOSGEB'den ileri girişimcilik destek programı kapsamında 287 bin TL hibe alan  mobil uygulama Tahta, üniversite öğrencilerinin dersleriyle ilgili çözemedikleri soruların konunun uzmanları tarafından cevaplandırılmasını sağlıyor. Soruları çözerek gelir elde edilmesini de sağlayan uygulama Google Play ve AppStore'dan indirilebilir.
Bu konuyu sevdin mi?
Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Revue kullanılarak iletildi
Istanbul, Turkiye